مقالاتمقالات اجتماعی

آغاز سال تحصیلی جدید با تغییر و تحول در انتاریو

چنانچه اخبار چند هفته گذشته را دنبال کرده باشید از تغییر و تحولات مهم در سیستم آموزش دولتی انتاریو اطلاع دارید. محافظه کاران پس از تشکیل دولت در انتاریو به سرعت به عملی کردن وعده های انتخاباتی شان از جمله متحول کردن نظام سیستم آموزشی، کاهش هزینه ها و افزایش کارآمدی سیستم، پرداختند. 

الزام آموزگاران به شرکت در امتحان سنجش دانش ریاضی

داگ فورد معتقد است علت پایین بودن سطح نمرات ریاضی دانش آموزان انتاریویی عدم تسلط آموزگاران به دانش ریاضی است. به همین دلیل معلمان را ملزم به شرکت در امتحان کرده است. انتاریو اولین استان کانادا می باشد که چنین آزمونی را اجباری می کند. آزمون ریاضی شامل متقاضیان استخدام در مدارس ابتدایی و دبیرستان انتاریو بوده و شامل دو بخش خواهد بود. حدود 70 درصد از سوالات مربوط به مفاهیم ریاضی و 30 درصد از سوالات برای ارزیابی شیوه های تدریس خواهد بود. شرکت کنندگان برای قبولی بایستی حداقل امتیاز 70 درصد را در هر بخش کسب نمایند. 

بد نیست بدانید که سطح نمرات ریاضی دانش آموزان کلاس 6 ابتدایی در انتاریو پایین ترین در سراسر کشور را دارند. با این حساب می توان قانون جدید را تغییر و تحول مثبت در نظام آموزشی استان محسوب کرد. 

تغییر برنامه درسی آموزش جنسی در مدارس انتاریو

 

 

یکی از قول های انتخاباتی داگ فورد لغو برنامه درسی آموزش جنسی مصوب دولت کتلین وین و جایگزین کردن آن با برنامه جدید بود. برنامه ای که قرار بود بر اساس دیدگاه های کارشناسان، والدین و دست اندرکاران سیستم آموزشی تهیه و تدوین شود. محافظه کاران و گروهی از والدین معتقد بودند که برنامه آموزش جنسی پیشنهادی لیبرال ها با شرایط سنی کودکان و نوجوانان همخوانی ندارد و بسیاری از مفاهیم و مطالب جنسی زودتر از آنچه باید آموزش داده می شوند. تعلیق برنامه آموزش جنسی لیبرال ها آسان ترین مرحله بود، آنچه پس از آن رخ داد کار را برای داگ فورد مشکل تر کرد. بلافاصله پس از اعلام تصمیم دولت، سیل انتقادات از سوی بسیاری از آموزگاران، لیبرال ها و حامیان حقوق دگرباشان جنسی به سوی محافظه کاران روانه شد. آنان دولت را به بی توجهی به سلامت و امنیت دانش آموزان و عدم همخوانی با شرایط کنونی حاکم بر جامعه متهم کردند. 

کشمکش دولت و آموزگاران بر سر جزئیات برنامه بالاخره با رونمایی از طرح جدید دولت محافظه کار فروکش کرد. اما مشکل اینجاست که برنامه جدید چندان با برنامه دولت لیبرال تفاوت نمی کند. در حالی که نارضایتی جناح چپ اندکی فروکش کرده است، اما درعوض جناح راست در موضع مخالف قرار گرفته و داگ فورد را به زیر پا گذاشتن قول انتخاباتی متهم کرده است. 

در برنامه درسی آموزش جنسی در مدارس دولتی استان، تدریس مباحثی مانند امنیت سایبری و مبارزه با قلدری اینترنتی، خودداری از ارسال و دریافت پیامک با مضمون جنسی یا به اصطلاح Sexting، مفهوم رضایت در رابطه جنسی، هویت جنسی، رابطه با همجنس، لزوم احترام گذاشتن به یکدیگر و موضوعات غیره گنجانده شده است. در عین حال به والدین اختیار داده شده تا در صورت تمایل با تکمیل فرم های مخصوص، فرزندان خود را از شرکت در برخی کلاس های آموزش جنسی معاف نمایند. 

تصمیم افزایش تعداد دانش آموزان هر کلاس در مقطع دبیرستان

از تغییرات جنجالی دیگر، پیشنهاد افزایش تعداد دانش آموزان هر کلاس در مقطع دبیرستان از 22 نفر به 28 نفر با هدف کاهش هزینه های دولت بود. لیزا تامسون، وزیر آموزش و پرورش سابق انتاریو، در مصاحبه با مجری شبکه رادیویی CBC مدعی شد که از نظر آموزگاران تعداد ایده آل دانش آموزان هر کلاس در مقطع دبیرستان 26 تا 28 نفر می باشد زیرا باعث می شود دانش آموز در برابر چالش ها و مشکلات مقاوم تر بشود. 

تصمیم دولت مبنی بر کاهش تعداد کلاس ها و به عبارتی افزایش تعداد دانش آموزان هر کلاس، به برکنار شدن تعدادی از آموزگاران شاغل در مدارس دولتی انتاریو شد. 

شتاب زدگی دولت در به اجرا گذاشتن تصمیمات جنجالی و پیامدهای آن شرایطی را ایجاد کرد که نه تنها به برکنار شدن تامسون انجامید، بلکه دولت داگ فورد را وادار کرد تا از موضع قبلی اش در برخی مسایل مربوط به نظام آموزشی عقب نشینی کند. 

استیون لیس، وزیر جدید آموزش و پرورش انتاریو، شیوه متفاوت با سلف خود یعنی تامسون را پیش گرفته و ادعا می کند که دولت داگ فورد برای شنیدن و بررسی نقطه نظرات دست اندرکاران نظام آموزشی و کارشناسان آماده است. به همین جهت در سال تحصیلی جدید تغییری در تعداد دانش آموزان هر کلاس داده نخواهد شد. در واقع میانگین تعداد دانش آموزان از 22 نفر به 22.5 نفر افزایش خواهد یافت. لیس در عین حال تاکید کرد که طی سه سال آینده و به تدریج تعداد دانش آموزان هر کلاس افزایش خواهد یافت. لیس تاکید کرده است که در صورت ارائه شدن پیشنهاد بهتر از سوی آموزگاران و ادارات آموزش و پرورش برای کاهش هزینه های دولت، آماده است که از افزایش تدریجی تعداد دانش آموزان هر کلاس صرفنظر کند.

***

سال تحصیلی جدید در حالی آغاز می شود که مذاکرات بین دولت و اتحادیه آموزگاران شاغل در انتاریو بر سر قراردادهای جدید در جریان است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *