اخباراخبار جهان

آغاز حج بسیار متفاوت و نمادین در عربستان به دلیل پاندمی 

 

دوبی، امارات متحده عربی – CP24: زائران مسلمان پس از گذراندن چند روز در قرنطینه، ماسک بر صورت و در گروه های کوچک وارد مکه و مقدس ترین مکان در اسلام می شوند تا حجی متفاوت را به دلیل پاندمی کروناویروس تجربه کنند. 

حج یکی از مهم ترین دستورات اسلام است که یک بار در طول زندگی انجام می شود. این مسیری را دنبال می کند که پیامبر اکرم (ص) نزدیک به 1400 سال پیش طی کرد. 

حج که هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دشوار است، قصد ایجاد تواضع و وحدت بیشتری در بین مسلمانان دارد.

امسال زائران به جای ایستادن و دعا کردن شانه به شانه در دریایی از مردم، فاصله اجتماعی ایمن را رعایت می کنند و در گروه های کوچک 20 نفره حرکت می کنند تا ریسک قرار گرفتن در معرض ویروس و انتقال احتمالی آن را کاهش بدهند. 

زیارت، سفری است که مسلمانان به طور سنتی با اقوام خود تجربه می کنند. معمولا مردانی را می دیدید که صندلی چرخدار پدر و مادر سالمند خود را پیش می رانند تا آنها نیز بتوانند حج را کامل کنند. یا والدینی را می دیدید که فرزندان خود را بر پشت خود حمل می کنند. حضور بیش از 2.5 میلیون نفر از اقصی نقاط جهان – شیعه، سنی و پیروان سایر فرقه های اسلامی – نیایش در کنار یکدیگر، غذا خوردن در کنار یکدیگر، حج را به تجربه ای چالش برانگیز و در عین حال باارزش تبدیل کرده است. 

 

 

امسال اما زائران به تنهایی در اتاق های هتل خود غذای بسته بندی شده را صرف می کنند و با حفظ فاصله از یکدیگر نماز می خوانند. دولت سعودی تمام هزینه های سفر، اقامت، غذا و مراقبت های بهداشتی را برای زائران تامین می کند.

در حالی که حج امسال کاملا متفاوت است، همچنان فرصتی است تا زائران گناهان گذشته را پاک کنند و ایمان خود را عمیق تر کنند.

آمار خالد، یک زائر 29 ساله هندی که در عربستان سعودی متولد و بزرگ شده است، گفت اگرچه تنها به حج آمده، اما برای عزیزانش دعا می کند. او افزود: كلمات قادر به توصیف احساس خوشبختی ام و اینکه چقدر همه چیز شگفت انگیز است، نیستند. آنها همه اقدامات احتیاطی را انجام داده اند. 

برای نخستین بار در تاریخ عربستان سعودی، دولت به منظور مقابله با شیوع کروناویروس، ورود مسلمانان خارج از کشور برای حج را منع كرد.

در عوض، بین 1000 تا 10,000 فرد مقیم عربستان برای حج انتخاب شدند. با اینکه دولت آمار دقیق را منتشر نکرده است، اما می گوید که دو سوم از آنها اتباع خارجی ساکن عربستان و شهروندان 160 کشوری می باشند که به طور معمول در حج شرکت می کردند. یک سوم از شرکت کنندگان نیز پرسنل امنیتی و کادر درمانی عربستان می باشند.  

همیرا زکی، ساکن نیوجرسی، برای حج امسال ثبت نام کرده بود، اما سفر او به دلیل پاندمی لغو شد. او هنگامی که شنید مسلمانان خارج از عربستان اجازه شرکت نخواهند داشت، اندوهگین شد ولی درعین حال دلیل آن را درک می کند.   

افرادی که امسال برای حج انتخاب شدند، پس از ارسال درخواست شان به صورت آنلاین، انتخاب شدند و بایستی بین 20 تا 50 سال سن داشته، سالم باشند و علائم ابتلا نداشته باشند. اولویت با افرادی بود که قبلا حج را انجام نداده بودند. 

به زائران مچ بندهایی که به تلفن های همراه وصل می شد داده شد تا تحرکات آنها کنترل شود. زائران تست کروناویروس دادند و پیش از آغاز حج، موظف به قرنطینه خود در خانه یا اتاق هتل بودند. همچنین پس از اتمام حج، ملزم به قرنطینه یک هفته خود می باشند. 

مکه ماه ها پیش از حج بسته شد و حج عمره به حالت تعلیق در آمد.

رسانه های بین المللی مجاز به پوشش حج امسال از مکه نیستند. در عوض، دولت عربستان سعودی روز چهارشنبه فیلم هایی را پخش کرد که تعداد محدودی از زائران را در حال طواف دور کعبه نشان می داد. 

امسال زائران تنها مجاز به نوشیدن آب زمزم در بطری های پلاستیکی می باشند. 

به زائران فرش های مخصوص نماز و لباس مخصوص با فناوری نانو نقره ای، داده شده است، که مقامات سعودی می گویند به کشتن باکتری ها کمک می کند و لباس ها را در برابر آب مقاوم می کند. همچنین چترهایی برای محافظت از آنها در برابر آفتاب، حوله ها، صابون ها، ضدعفونی کننده ها و سایر موارد ضروری در اختیار آنها قرار گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید