صفحه اصلی / مقالات / آشکار شدن بحران تجرد در واتیکان در پی دست درازی های جنسی به کودکان

آشکار شدن بحران تجرد در واتیکان در پی دست درازی های جنسی به کودکان

banner-niazmandiha2

وارد شدن اتهام چندین دست درازی جنسی به کاردینال* جرج پل بالاترین مقام کلیسای کاتولیک در استرالیا به کودکان، بار دیگر بحران های ناشی از زن نگرفتن در مقامات این کلیسا را آشکار کرد. وی والامقام ترین روحانی کاتولیک در جهان می باشد، که با چنین اتهامی روبروست. اما این کلیسا به جای مدنظر قرار دادن آسیب های حاصله از ریاضت های جنسی اجباری در مورد مقامات خود، همچنان مجرد ماندن آنها را از شرایط لازم برای سمت های رهبری دینی تلقی می کند. مسئله ای که به نوبه خود سبب بسیار بیشتر شدن احتمال دست درازی های جنسی دیگر به کودکان می گردد.

البته مسئله تنها به این روحانی والامقام محدود نمی شود. کمااینکه کندوکاو صورت گرفته از سوی کمیسیون سلطنتی واکنش رسمی به دست درازی جنسی به کودکان نشان داده که 7 درصد روحانیون این کلیسا در استرالیا بین سال های 1950 تا 2010 به کودکان دست درازی جنسی کرده اند. از جمله در یکی از سلسله مراتب مذهبی بیش از 40 درصد در چنین دست درازی هایی دست اندرکار بوده اند. همچنین براساس گزارش کمیسیون نام برده اینک بیش از 4 هزار و 400 تن مدعی اند، که در این کشور قربانی اینگونه دست درازی ها بوده اند.

وضعیت مشابه در سایر کشورها

البته باز هم مسئله تنها به مقامات کلیسای استرالیا محدود نمی شود. کمااینکه به سختی می توان بخشی از کلیسای کاتولیک کانادا، آمریکا، انگلستان و ایرلند را نام برد، که لکه دست درازی جنسی به کودکان بر دامنش ننشسته باشد. برای نمونه در یتیم خانه کوه کشل در نیوفاندلند، بخش موسوم به برادران مسیحی آیین کاتولیک به 300 کودک دست درازی جنسی کردند.

بااینهمه باید دانست که اینگونه دست درازی ها تنها در مراکز مذهبی رخ نمی دهند. کمااینکه در خانواده، باشگاه های ورزشی، مدارس و…  نیز اتفاق می افتند. اما زمانی که روحانیون کلیسای کاتولیک دست به چنین خلافی می زنند، به دلایل زیر است:

تجرد، نخستین دلیل

در مسیحیت تجرد برای روحانیون از شرایط لازم نیست. حتی کلیسای کاتولیک نیز قرن هاست که این مقوله را از آموزه های خود حذف کرده است. بااینهمه افراد مذهبی همچنان خواستار آنند که این روحانیون مجرد باقی بمانند. زیرا بر این باورند که به این ترتیب ایمان و عملکرد دینی شان عمیق تر می شود.

در عین حال بسیاری از مردان همجنسگرا در کلیسای کاتولیک حضور دارند که با یکدیگر نیز رابطه عاشقانه و جنسی برقرار می کنند. اما این کلیسا به جای مدنظر قرار دادن آسیب های حاصله از ریاضت های جنسی اجباری در مورد مقامات خویش، ترس ساختارمند/ سیستماتیک از همجنسگرایی و دست درازی های جنسی موجود در درون خود، همچنان به روش اغراق آمیز پنهانکارانه اش ادامه می دهد.

بااینهمه تصویر ارائه شده از روحانیون مسیحی بچه بازی که هیچ تمایل جنسی دیگری ندارند، بسیار اغراق آمیز است.

نبود زنان در سمت های قدرت

تمامی نهادهایی که کلیه اعضای شان را تنها مردان تشکیل می دهند، دارای بدترین سوء عملکرد جنسی مردانه هستند. یکی از چندش آورترین یافته های کندوکاوهای گوناگون در مورد دست درازی جنسی در کلیساها این است که شمار کشیش هایی که پا پیش می گذارند و در مورد دلنگرانی های خویش درباره رفتار احتمالی ناپسند همکارانشان گزارش می دهند، اندک می باشد. برخی بر این باورند که اگر همه این افراد مرد نبودند و زنان نیز در این سمت ها خدمت می نمودند، شاید تا این اندازه سکوت نمی کردند.

کاهش و یا از بین بردن تجرد و پنهانکاری

در بسیاری از نهادها سلسله مراتب وجود دارد. این امر به ویژه در زمانی صدق می کند که این نهادها مذهبی باشند. کمااینکه در کلیسای کاتولیک کشیش مردی است که در هنگام عشای ربانی جسم و خون عیسی مسیح** را ارائه می دهد. او به اعترافات مردم هم گوش می کند و به عنوان نماینده پروردگار در روی زمین، اعتراف کنندگان را مورد بخشش قرار می دهد. باور عمومی هم این است که نمی توان از کشیش انتقاد کرد. در واقع باید از طبقه روحانیون اطاعت نمود و…

البته در خلال 30 سال گذشته این باورها و روندها تا اندازه ای تغییر کرده اند. اما همچنان واقعیت های کلیسای کاتولیک هستند. به همین سبب واکنش عمومی به انتقاد از این کلیسا، متهم کردن منتقد به ضد کاتولیک بودن می باشد. حتی اگر انتقاد از درون همین کلیسا به گوش برسد. اما فاش شدن عملکرد جرج پل نشانگر آنست که بازی با این کارت دیگر کارایی ندارد. ولی افسوس که این برداشت برای خیلی ها نوش داروی پس از مرگ سهراب است.

پانویس ها

* کاردینال: دومین مقام والای کلیسای کاتولیک/ پس از پاپ و بالاتر از اسقف اعظم

** در کلیسای کاتولیک این باور وجود دارد که نان و شراب که اجزای اصلی عشای ربانی ‌اند،  با سخنان مسیح و استمداد از روح ‌القدس، حقیقتاً به جسم و خون عیسی مسیح تبدیل می شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *