صفحه اصلی / مقالات / آشنایی با سرباز منتصب ترامپ در حوزه اینترنت آمریکا

آشنایی با سرباز منتصب ترامپ در حوزه اینترنت آمریکا

آجیت پای از ژانویه گذشته به عنوان رئیس نوین کمیسیون ارتباطات دولت مرکزی دانلد ترامپ منصوب شده است. کمیسیونی که بر صنایع رسانه ای و ارتباطات از راه دور آمریکا نظارت می کند. او از هنگام تصدی این سمت از جمله قوانین حامی رقابت رسانه های داخلی را از حیز انتفاع انداخته، برنامه هایی را که به افراد ندار اجازه می دهند به اینترنت دسترسی بیشتری داشته باشند از درون تهی کرده، و به این نتیجه رسیده که حتی اگر تنها یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی وجود داشته باشد، بازار همچنان رقابتی باقی می ماند. بااینهمه بدترین اقدامش در بیست و یکم نوامبر بود که گفت کمیسیون متبوعش در نظر دارد، کلیه قوانین موسوم به بی طرفی اینترنتی را کنار بگذارد. قوانینی که ایجاب می کنند با تمام اطلاعاتی که وارد اینترنت می شوند، رفتاری یکسان صورت بگیرد. اما اقدام آجیت پای می تواند شرکت ها و کاربران آمریکایی را وادار کند، چیزهایی را که می توانند در اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند، گزینشی شوند. همچنین به شرکت های دارای باند پهن اجازه می دهد، به مردم دیکته کنند که می توانند چه محتویاتی را مشاهده نمایند. روندی که به تقسیم کشور به سیاست و میزان درآمد منجر می شود.

گروه های کاربران که مدت های مدیدی برای دسترسی یکسان کاربران آمریکایی به اینترنت مبارزه کرده اند، می گویند آجیت پای دارد فشار ضدمقررات دانلد ترامپ را به سمت میزان بیش از اندازه شگفت آوری سوق می دهد. بنابراین بی تردید چنین اقدامی برای این عضو بلندپایه حزب جمهوریخواه که بسیاری فکر می کنند امیدوار است روزی به سناتوری یا فرمانداری ایالت خود کانزاس برسد، موضعی نامطلوب است.

تندرویی غیرمنتظره

والدین آجیت پای هر دو پزشک، و اهل شهرهای بنگلور و حیدرآباد هندوستان هستند. اما خودش دو سال پس از کوچ آنها به آمریکا، در شهر بوفالوی ایالت نیویورک به دنیا آمد، در مناطق روستایی ایالت کانزاس بزرگ شد، و در دانشگاه هاروارد درس خواند. اما اینک سیاست های تندروانه اش برخی از افرادی را شگفت زده کرده، که وی را از مدت های مدیدی پیش از انتصاب به سمت نوینش می شناخته اند. کمااینکه برایان گیل هم دانشگاهی پیشین وی و استاد کنونی دانشگاه جرج تان می گوید: او پیشتر بسیار عالی مناظره می کرد، و محبوب تر بود. اما مانند بسیاری از مردم نظر خود درباره برخی از دیدگاه های سیاسی اش را تغییر داده است. من برای هوش وی احترام فوق العاده ای قائلم. ولی آرزو می کنم، کاش هنوز هم در مورد مسایل اتفاق نظر بیشتری داشتیم.

مایکل کاپس رئیس پیشین این کمیسیون هم که در هنگام انتصاب آجیت پای در این سمت به او تبریک گفت، اینک از این انتصاب با عناوین لودگی و نمایش اندوهبار یاد می کند.

سیاست یا خط مشی؟

قدمت نبرد برای کنترل دسترسی کاربران آمریکایی به اینترنت، به قانون ارتباطات از راه دور مصوب 1996 می رسد. قانونی که فراز منافع عمومی 110 بار در آن تکرار شده است. در ده سال نخست اجرایی شدن این قانون تلاش برای بی طرف نگه داشتن اینترنت – دسترسی به آن و ارائه اطلاعات به صورت یکسان برای همه- کوششی جمهوریخواهانه به شمار می رفت. چراکه از سوی منتصبان جرج بوش مورد پشتیبانی قرار داشت. دولت اوباما نیز، موارد پشتیبانی از کاربران آن را گسترش داد. اما در سال های اخیر حزب چای/ تی پارتی و سایر نهادهایی از این دست کنترل بیشتری بر حزب جمهوریخواه پیدا کرده اند، و در این حوزه تغییراتی به وجود آمده است. کمااینکه اینک این حوزه نیز مانند همه زمینه های دیگر، در دولت مرکزی به شدت حالت یکسونگرانه و متعصبانه به خود گرفته است. مثلا اظهارات مورد اشاره آجیت پای در بیست و یکم نوامبر به ویژه قوانینی را هدف قرار می دهند، که در سال 2015 از سوی باراک اوباما تصویب شدند، تا همه مردم به اینترنت دسترسی یکسانی داشته باشند. همچنین شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی را از توان جلوگیری از دسترسی به محتویات اینترنتی، و یا کند کردن دسترسی به برخی تارنماهای خاص منع می نماید.

در حالی که شرکت های عمده مربوطه و شمار زیادی از بلندپایگان جمهوریخواه پشت سر آجیت پای ایستاده اند، بسیاری از کوشندگان اجتماعی چنین اقداماتی را ایجاد محدودیت های نوین تلقی می کنند. همچنین صنعت سرگرمی سازی و غول های اینترنتی مانند گوگل، و شماری از جمهوریخواهان جاافتاده تر که همواره گفته اند آزادی کارایی دارد، با موضعگیری ها و رفتار آجیت پای مخالفند.

آیا همه از آجیت پای متنفرند؟  

گرچه آجیت پای در میزگرد اخیر گروه ضدانحصاگرایانه موسسه بازارهای آزاد در واشنگتن دی سی حضور نیافت، اما از درون مایه های داغ گفت و گوها بود، و به شدت هدف انتقاد قرار داشت. ده ها مقاله شدیداللحن نیز، در مورد نارضایتی از وی در رسانه های در پیوند با فناوری مربوطه منتشر شده اند. همچنین هالیوود و سیلیکون ولی/ Silicon Valley (محل بزرگترین و پیشرفته ترین فناوری های آمریکا) برعلیه قوانین اش به پا خواسته اند. اما خودش بر این باور است که این قوانین به شرکت های کوچکتر اجازه خواهند داد، که در ساختار اینترنت بیشتر سرمایه گذاری کنند.

تکلیف کاربران آمریکایی چه می شود؟

هواداران پروپاقرص کاربران آمریکایی بر این باورند که تغییراتی که آجیت پای در پی آنهاست، بر کیفیت زندگی مردم آمریکا تاثیرات شدیدی خواهد داشت.

در عین حال کمیسیون مذکور در کنار تصمیمات مورد اشاره، به ایجاد تغییرات فراوان در برنامه موسوم به لایف لاین/ Lifeline نیز رأی داده، که در دوران ریاست جمهوری رانلد ریگان ایجاد شد. برنامه ای که بر اساس آن برای خرید خدمات ارتباطات از راه دور، به خانواده های کم درآمد یارانه/ سوبسید پرداخت می شود. به گفته هواداران مورد اشاره بنابراین امکان دارد با اجرای تغییرات مورد نظر آجیت پای، میلیون ها خانوار آمریکایی شاهد قطع دسترسی خود به اینترنت شوند. به همین سبب این هواداران از جمله از هم اینک تهدید کرده اند، که قانون نوین و تصمیم در مورد لایف لاین را از طریق دادگاه ها به چالش خواهند کشید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *