مقالاتمقالات پزشکی

آشنایی با روشهای درمانی ترکهای پوستی و استرچهای ناشی از بارداری  و چاقی

Stretch Mark Removal 

یکی از علل متداول مراجعه به مراکز پوست و زیبایی درمان ترکهای پوستی ناشی از چاقی و استریاهای ناشی از بارداری بوده که میتواند زیبایی پوست فرد را در قسمت های مختلف بدن تحت تاثیر قرار دهد.

طیف و سیعی از درمانها جهت از بین بردن و یا بهبود آثار باقیمانده از خطوط استریا و استرچ مارکها امروزه بکار گرفته می شوند که میتوان به روشهای تهاجمی جراحی – روشهای غیر تهاجمی پیشرفته جدید و حتی برخی از داروها و کرمهای موضعی اشاره نمود که البته در این مبحث بیشتر به بررسی روشهای غیر تهاجمی پیشرفته جدید بدلیل اثربخشی بالا، هزینه مناسب و وجود عوارض کم می پردازیم.

 

1- مکانیسم ایجاد ترکهای پوستی و استرچ مارکها و درمان آنها:

 

 

 

دو عامل مهم بارداری و چاقی باعث کشیده شدن پوست و  از دست رفتن ثبات بافت نگهدارنده پوست می گردند که به آثار بجامانده  از آنها استریا گفته می شود. این خطوط به مرور زمان ممکن است کم رنگ تر شده ولی آثار آنها باقی می ماند. در واقع هر روش و یا فناوری که بتواند بصورت موثر ساخت الاستین و کلاژن را دربافت تحریک نماید می تواند به بهبود ضایعات از جمله استریا ها و ترکهای پوستی کمک نماید.

 

2-روشهای درمانی غیر تهاجمی متداول در درمان استرچ مارکها و ترکهای پوستی:

امروزه عمدتا فناوریهای زیر در این راستا مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. کربوکسی تراپی
  2. مزونیدلینگ
  3. RFفرکشنال
  4. لیزر CO2 فرکشنال
  5. روشهای ترکیبی

 

3-فناوری کربوکسی تراپی در درمان استرچ مارکها:

امروزه استفاده از فناوری کربوکسی تراپی در حوزه زیبایی و اختلالات پوستی در حال گسترش می باشد. یکی از کاربردهای این تکنولوژی درمان خطوط ترک ناشی از چاقی و استرچ مارکهای بارداری می باشد.  این روش با 3 اثر افزایش جریان خون، بهبود کلاژن سازی و کاهش چربیهای زیر پوستی به درمان و یا بهبود این موارد کمک می نماید.

چگونگی فرآیند درمان و تعداد جلسات مورد نیاز به عوامل خاصی بستگی داشته که در جلسه مشاوره توسط متخصص مربوطه تعیین میگردد.

4-مزونیدلینگ و درمان استریاهای پوستی و استرچ مارکها:

یکی از روشهای غیر تهاجمی بوده که در درمان استریا و خطوط ترکهای پوستی استفاده می شود. در این روش با استفاده از تکنولوژی توام مایکرونیدلینگ و داروهای مزوتراپی ساخت کلاژن و الاستین در نواحی آسیب دیده  تحریک شده و باعث بهبودی آثار ناشی از این خطوط و استرچ مارکها می گردد.

5-تکنولوژی RF فرکشنال:

در فناوری RF فرکشنال انرژی ناشی از امواج رادیو فرکوئنسی توسط سیستم خاصی به پوست وارد شده که تاثیر آن را نسبت به RF های معمولی افزایش می دهد و بدینوسیله باعث تشدید کلاژن سازی، جوانسازی پوست و بهبود استرچ مارکها می گردد.

 

6-لیزر CO2 فرکشنال:

یکی از روشهای درمانی استرچ مارکها و خطوط استریا استفاده از لیزر CO2 فرکشنال می باشد که با توجه به تاثیرات مشابه با سایر روشها و عوارض ناشی از این نوع لیزر قدرتمند که حتی در برخی از منابع از آن  بعنوان یک روش نیمه تهاجمی نام برده می شود. اندکی در استفاده از آن باید تامل نموده جوانب کار در نظر گرفته شود.

 

7-روشهای ترکیبی:

قطعا در حوزه های زیبایی نمی توان بصورت قطع تعیین و با یک الگوی ثابت روشی را به روش دیگر ارجح دانست و مورد استفاده قرار داد. بلکه با توجه به عوامل موثر در بروز اختلال که شامل عوامل فردی و محیطی می باشند هر روش و یا ترکیبی از روشها بر اساس منابع علمی و تجربیات متخصصین مربوطه در جهت درمان اختلال و یا ضایعه مورد نظر استفاده می گردند.

هم اکنون روشهای ترکیبی از هر کدام از فناوریهای ذکرشده با توجه به ارزیابی بعمل آمده براساس مولفه های اختلال موجود در درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

توصیه میگردد:

در انتخاب هرروش درمانی به منابع علمی معتبر مراجعه نمایید. ضمنا با کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه اثرات درمانی و عوارض آن با اطمینان بیشتری به درمان آن بپردازید.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *