صفحه اصلی / مقالات / آشنایی با ارنست زاندل جنبش ضدمسلمانان کانادا

آشنایی با ارنست زاندل جنبش ضدمسلمانان کانادا

banner-niazmandiha2

برنیه ام فاربر- نشریه نا

ارنست زاندل شهروند آلمان که دهه ها در کانادا زندگی می کرد، نخستین فرد در کشور ما شد، که براساس قانون اینک منسوخ “اخبار جعلی” به نفرت در قبال یهودیان متهم گردید. البته دیوانعالی کشور با توجه به مغایرت این قانون با قانون اساسی، حکم مربوطه را لغو کرد. اما چندین سال بعد سرانجام ارنست زاندل از کانادا اخراج، و به آلمان باز گردانده شد. او سال گذشته درگذشت.

امروزه جنبش ضدمسلمانان کانادا مبلغان زیادی مانند ارنست زاندل فقید منکر قتل عام یهودیان /هولوکاست دارد. مبلغانی که اغلب از زیر بار مسئولیت کارهای خود و افرادی که آنها را به تندروی سوق می دهند، شانه خالی می کنند. یکی از اینگونه افراد که بگونه ای مکرر از خط (قرمز) عبور می نماید، کوین جانستون ساکن میسی ساگا، و پای ثابت تظاهرات ضدمسلمانان در تورنتو و اتاوا است، که برعلیه آنچه خودش اسلامی شدن کانادا و خزیدن قوانین شریعت (به درون کشور ما) می خواند، هشدار می دهد.

وی براساس یک ماده قانونی استانی به نشر و تشدید عامدانه نفرت متهم شده است، که به ندرت و تنها در مورد متخلفان بزرگ به اجرا درمی آید. به همین سبب در ماه جاری (آوریل) دادگاهی می شود. زیرا یاسر نقوی دادستان استان انتاریو پس از تحقیقات پلیس منطقه پیل در مورد فیلم ها و مطالب منتشره در یک تارنما، سرانجام در ژوئیه گذشته مجوز لازم برای متهم نمودن جانستون را صادر کرد. چراکه وی در یک فیلم کوتاه برای ویدیوی بازی کودکان مسلمان در مدرسه، پیشنهاد هزار دلار می دهد. همچنین در تارنمایش به آگاهی رهبران می رساند، که در نظردارد یک فیلم مستند در مورد انکار پاکسازی فرقه ای مسلمانان روهینگیا منتشر کند. در حالی که حقایق مربوط به این رخداد از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده، و در گزارش موقت فرستاده کانادا برای بحران روهینگیا مورد پشتیبانی و تأیید قرار گرفته است.

اما این انتقادهای اسلام هراسانه به برداشت های مشکل ساز از دین اسلام محدود نمی شود. کمااینکه از دیدگاه کوین جانستون و افرادی مانند او اسلام و پیروان این دین دشمن یکپارچه و خطرناکی هستند، که باید از کانادا بیرون رانده شوند. مثلا خودش در یک ویدیو در یوتوب که اینک حذف شده، با تهدید و داد و فریاد می گوید : مردان مسلمانی که از کشورهای درجه سه (به کانادا) آمده اند، به اندازه زادگاه خود نفرت انگیزند….. دین (اسلام) آنها را خشمگین، و نه خرسند، می کند. تنها زمانی که آنان خرسندند، وقتی است که زنان را آزار می دهند، و به آنان تجاوز می کنند.

از دیدگاه بسیاری از مردم جانستون لاف زن و وراجی است، که با طرح توطئه های باورنکردنی خود مانند دلقکی به نظر می رسد، که در اینفووارز (Infowars.com تارنمای سرشار از تئوری های توطئه و اخبار جعلی متعلق به الکساندر امریک جونز است، که از جمله مجری برنامه رادیویی به نام خود در شهر آستین تگزاس می باشد. ایران جوان) می توان یافت. اما مردم اغلب فراموش می کنند که زاندل نیز لوده و دلقکی بود، که در هنگام حضور در جلسات دادگاه خود کلاه سفتی به سر می گذاشت، که روی آن فراز “آزادی بیان” نوشته شده بود. یک بار هم با عرقچین وارد سالن دادگاه شد، و اعلام کرد: امروز من یهودیم.

اینک اوضاع در مورد جانستون هم درست مانند زاندل است، که پس از تلاش های جامعه یهودی به وضعیتش رسیدگی شد.

ما به عنوان یهودی درک می کنیم، چرا باید با نفرت پراکن ها مقابله نماییم. زیرا بسیاری از افراد و

گروه هایی که مسلمانان را هدف قرار داده اند، به عنوان ضدیهود نیز شناخته شده اند. بنابراین جامعه یهودی دارد آرام آرام متوجه می شود که دفاع از همسایگان مسلمان کانادایی ما، در حالی که دلسوزی و مهربانی در حق آنان است، حفاظت از خودمان نیز می باشد. زیرا جنبش ضدمسلمانان که هر دوی جوامع (یهودی و مسلمان) را مورد حمله قرار می دهد، بیشتر از آنکه بسیاری فکر می کردند امکان داشته باشد، برای روابط بین این دو جامعه کار کرده است. کمااینکه مثلا سال گذشته یهودیان و مسلمانان گردهم آمدند، تا درباره امنیت و ایمنی نیایشگاه هایشان در این محیط رو به خطرناکتر شدن، بحث و گفت و گو کنند.

جانستون موقعیت مناسب دیگری برای دفاع مشترک، و مبارزه با تبلیغات نفرت پراکنانه از طریق سیستم قانونی کانادا است.

پانویس: برنیه ام فاربر مشاور عدالت اجتماعی، نویسنده، و هوادار پروپا قرص حقوق بشر، می باشد.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *