مقالاتمقالات اجتماعی

آسمانخراش‌ها دلیل مرگ سالانه یک میلیارد پرنده در آمریکا

دانشمندان تخمین می‌زنند که هر سال، دست کم 100 میلیون و حداکثر یک میلیارد پرنده در آمریکا و در اثر برخورد با ساختمان‌های بلند، به‌ویژه آسمانخراش‌هایی که سطوح آنها با شیشه پوشانده شده، کشته می‌شوند. حالا در یک گزارش تازه‌تر، هواداران حفظ محیط زیست تعیین کرده‌اند که کدام شهرهای آمریکا، کشنده‌ترین محیط را برای پرندگان دارند.

دانشمندان مجمع پرنده‌شناسان آمریکا (AOS) می‌گویند شهر شیکاگو، شمار بالایی از آسمانخراش‌های شیشه‌ای در خود دارد و آسمان این شهر، یکی از پر رفت و آمدترین گذرگاه‌های پرندگان در فصل مهاجرت است. به همین دلیل این شهر خطرناک‌ترین شهر برای این مسافران هوایی، به شمار می‌رود. در این شهر بادخیز، هر سال در دو فصل بهار و پاییز، بیش از پنج میلیون پرنده از دست کم 250 گونه‌ مختلف بر فراز آسمان شهر، به پرواز درمی‌آیند.

این پرندگان، دو بار در سال مهاجرت می‌کنند و هزاران کیلومتر فاصله را می‌پیمایند. در فصل بهار، آنها از آمریکای مرکزی و جنوبی حرکت کرده، از ایالات متحده گذر می‌کنند و پس از گذر از پنج دریاچه‌ بزرگ مرزی، در کانادا اقامت می‌گزینند. در فصل پاییز نیز، آنها به جنوب باز می‌گردند.

به گفته‌ این دانشمندان، آسمان زیبا و مشهور منطقه‌ منهتن شهر نیویورک نیز، یکی دیگر از تله‌های مرگ برای این پرندگان است. خانم سوزان البین، مدیر بخش علوم حفظ محیط ‌زیست سازمان Audubon در نیویورک، در این باره می‌گوید: پرندگان در اینجا گیج می‌شوند و گاهی در جاهایی فرود می‌آیند که برایشان ناآشناست، مانند سطح پیاده‌روها. سپس؛ هنگامی که روز فرا می‌رسد، آنها به جستجوی غذا می‌روند و برای نمونه به سوی تصویر درختان که در سطح آینه‌ای ساختمان‌ها بازتاب یافته پرواز می‌کنند تا روی آنها بنشینند. به این ترتیب آنها با سطح شیشه به شدت برخورد کرده و سپس جان می‌بازند.  

بسیاری از پرندگانی که از مسیر ایالات متحده مهاجرت می‌کنند، این کار را در طول شب انجام می‌دهند؛ هنگامی که راه های هوایی خنک و آرام هستند. اما آنها اغلب به سوی شهرها تغییر جهت می‌دهند، چرا که درخشش شهرها در شب، توجه شان را منحرف می کند. دانشمندان مدتی است که می‌دانند که پرندگان به سوی نور جذب می‌شوند، به این خاطر، آنها هنگام ورود به شهرها، به سوی منابع نور پرواز می‌کنند؛ غافل از اینکه پرواز آنها در یک قلمرو خطرآفرین انجام می‌گیرد.

آزمایشگاه پرنده‌شناسی Cornell در نیویورک، پژوهشی را منتشر کرده که دسته‌بندی کامل شهرهای آمریکا، بر اساس خطرناک بودنشان برای پرندگان مهاجر را ارائه داده است. در این پژوهش، دو شهر هیوستون و دالاس در ایالت تگزاس، به عنوان خطرناک ترین شهرها معرفی شده‌اند و شهرهای نیویورک، لس آنجلس، سنت لوئیس و آتلانتا، به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. آقای کایلی هورتون، یکی از گردآورندگان این پژوهش، گفته هدف این مطالعه، سرزنش این شهرها نبوده است. او می‌گوید: ما داریم تلاش می‌کنیم که آگاهی عمومی را در این مورد افزایش دهیم و داده‌ها و دیدگاه‌هایی ارائه دهیم، که در حل مشکل یاری‌رسان باشند.

پژوهشی دیگر که از سوی دانشگاه ایالتی میشیگان انجام گرفته، نشان می‌دهد برخی از گونه‌های پرندگان، به ویژه پرندگان آوازه خوان همچون گنجشک‌ها و چکاوک‌ها، بیشتر در معرض این برخوردها قرار می‌گیرند.

فعالان محیط زیست می گویند خاموش نگاه داشتن نورهای داخلی در ساختمان‌های بلند، در طول چند هفته‌ اوج فصل مهاجرت پرندگان، می‌تواند گامی باشد در جهت کمک به کاهش این مرگ و میرها. در این زمینه‌ بنیاد ملی Audubon Society برنامه‌ ملی Lights Out را در آمریکا برگزار کرده و چند ایالت، از آن پیروی کرده‌اند.

دیگر پیشنهاد این فعالان، تغییر طراحی خارجی آسمانخراش‌ها، برای هماهنگی بیشتر با پرندگان  – مانند بکارگیری شیشه‌های دندانه‌دار با بازتاب پایین‌تر و استفاده از نورهای کم‌سوتر- است. شهرهای سن فرانسیسکو و تورنتو، دو شهری هستند که بخشی از این راهکارهای ساختمان‌سازی را به کار بسته‌اند. در شهرهای نیویورک و شیکاگو نیز، لایحه‌های قانونی برای پیروی از این راهنمایی‌ها و پیشنهادات، به شورای شهر ارائه شده است.

خانم سوزان اِلبین می‌گوید: ما باید با اکوسیستم کنار بیاییم و همزیستی کنیم، چون بخشی از آن هستیم. آنچه به نفع پرندگان است، به نفع انسان‌ها نیز هست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان