علم و دانش

آزمایش چشم ساده می تواند بینایی بیش از یک میلیارد انسان را بهبود بخشد

به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، 800 میلیون نفر در جهان به دلیل عدم دسترسی به عینک با مشکل بینایی روبرو می باشند. در حالی که یک آزمایش ساده می تواند بینایی را بهبود بخشد و از نابینایی پیشگیری کند. 

میزان نابینایی در کشورهای فقیر و با درآمد متوسط  8 برابر بیشتر از کشورهای متمول است. ساکنان مناطق دورافتاده، اقلیت های قومی، زنان و سالمندان بیشترین درصد را تشکیل می دهند. حداقل 2.2 میلیارد نفر از نابینایی یا ضعف بینایی رنج می برند. 1 میلیارد نفر از این افراد نزدیک بین یا دوربین هستند و یا از آب مروارید و گلوکوم (آب سیاه) رنج می برند. سوال اینجاست که آیا این نارسایی ها قابل پیشگیری و درمان به موقع می باشد؟ 

دکتر تدروس گبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: این قابل قبول نیست که 65 میلیون نفر به دلیل عدم انجام شدن یک عمل جراحی ساده آب مروارید بینایی شان را از دست بدهند. 

همانطور که گفته شد، میزان دسترسی به مراقبت های چشم پزشکی در بخش های مختلف جهان متفاوت است. بر اساس برآورد کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، برای درمان 1 میلیارد انسانی که هم اکنون از ضعف بینایی یا نابینایی ناشی از آب مروارید، نزدیک بینی یا دور بینی  رنج می برند، به 14.3 میلیارد دلار بودجه نیاز می باشد. 

کارشناسان می گویند که افراد نیازمند به مراقبت های چشم پزشکی بایستی بتوانند بدون تحمل هزینه سنگین به این خدمات دسترسی داشته باشند. از نظر ایشان، گنجاندن مراقبت های چشم پزشکی در بیمه همگانی برای دسترسی هرچه بیشتر اقشار محروم به این خدمات ضروری است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!