اخباراخبار کانادا

آزمایشگاه کانادایی داروی ضد سرطان می سازد

بریتیش کلمبیا- آزمایشگاه فیزیک ذرات کانادا به نام TRIUMF برای تبدیل شدن به یکی از سردمداران تولید یک ایزوتوپ رادیواکتیو مخصوص، ملقب به <نادرترین داروی جهان> که می تواند مقدار زیادی انرژی را بدون آسیب رساندن به بافت های سالم، به سلول سرطانی برساند، تلاش می کنند.

بیشتر ایزوتوپ های هسته ای در پزشکی برای تشخیص، مورد استفاده قرار می گیرند و از طریق تکنولوژی اسکن، مشاهده جنبه های خاصی از اندام ها، استخوان ها، جریان خون و تومورها را ممکن می کنند. اما Actinium-225، به عنوان داروی رادیواکتیو که می تواند سلول های سرطانی (تنها سلول های سرطانی) را نابود کند، در آزمایش های تجربی بر روی بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته، موفق عمل کرده است.
به گفته محققان TRIUMF مستقر در ونکوور، مشکل این است که Actinium-225 <نادرترین دارو روی زمین است> و فقط به عنوان محصول جانبی تولید تسلیحات هسته ای و یا در مقدار بسیار کم در آزمایشگاه TRIUMF تولید می شود. هر سال، مقدار بسیار ناچیز، معادل وزن چند دانه شن، از آن در جهان تولید می شود.

این شیوه هنوز ثابت نشده و کاملا تست نشده است و تنها در آلمان بر روی بیمار 70 و چند ساله مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات آزمایش شده است که نتیجه مثبت داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!