مقالاتمقالات سیاسی

آخر هفته خونین؛  اوج گیری فعالیت افراط گرایان سفیدپوست در کانادا و آمریکا

bahman-azimi-gif

برترپنداری نژاد سفید یک ایدئولوژی نژادی است که این عقیده را که سفیدپوستان از نژادهای دیگر برتر می باشند و در نتیجه باید از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بر غیرسفیدپوستان حکمرانی کنند، ترویج می کند. متاسفانه، طی چند سال اخیر صدها تن در شهرهای مختلف جهان قربانی حملات خشونت آمیز حامیان این جنبش شده اند.

شهر ال پاسو در تگزاس آمریکا حوالی ساعت 10 و 40 دقیقه صبح جمعه 3 آگوست شاهد به خاک و خون کشیده شدن 22 انسان بی گناه توسط یک افراط گرای سفیدپوست به نام پاتریک وود کروسیوس بود. به گزارش پلیس، نامبرده به صورت قانونی اسلحه مورد استفاده در حمله را تهیه کرده بود. 

جوان 24 ساله ای به نام کانر بتز نیز با استفاده از اسلحه AR 15 به مردم بی گناه در شهر دیتون – اوهایو حمله کرد و پس از کشتار 9 انسان بی گناه و مجروح کردن 27 نفر در محله تاریخی دان تاون در تبادل آتش با پلیس به هلاکت رسید. او در حالی به اسلحه دسترسی پیدا کرده بود که به دلیل سوءسابقه مجاز به داشتن آن نبود. 

حملات کرایستچرچ نیوزیلند، مونیخ، کبک سیتی، بریستال، پیتزبورگ، شارلوتزویل و اسلو، تماما در ظاهر توسط یک فرد تک رو که اصطلاحا گرگ تنها یا lone wolves خوانده می شود صورت گرفتند، اما واقعیت چیز دیگری است. مقامات کانادا و آمریکا، این افراد را تروریست داخلی قلمداد می کنند، در حالی که آنها علیرغم اقدام انفرادی جزو یک شبکه گسترده جهانی متشکل از همفکران نژادپرست می باشند. هرچند بیشترین موارد تهدید تروریسم گرگ در آمریکا بوده است، ولی وقوع آن به یک کشور یا یک محدوده جغرافیایی مانند آمریکای شمالی محدود نمی شود. تفاوت در این است که در سایه آزادی های مدنی و قانون اساسی آمریکا امکان دستیابی به اسلحه وجود دارد و همین امر امکان عملی کردن حمله خشونت آمیز توسط فرد افراط گرا را فراهم می کند. 

فردی که حمله خشونت آمیز شنبه گذشته در پارکینگ Walmart واقع در مرکز خرید Cielo Vista شهر ال پاسو را انجام داد، به تقلید از دیگر مرتکبین اینگونه حملات، قبل از انجام عملیات، مانیفست یا بیانیه ای را به صورت آنلاین منتشر کرد و در آن از اصول، عقاید و هدف خود از حمله مسلحانه به دو مسجد شهر کرایستچرچ نیوزیلند که به کشته شدن 51 نمازگزار انجامید دفاع کرد. واقعه ای که در نیوزیلند رخ داد، همچنین الهام بخش فردی بود که آوریل سال جاری به یکی از کنیسه های پیتزبورگ حمله کرد. 

وجه تشابه این افراد به جز پیروی از یک ایدئولوژی مشترک، استفاده گسترده از دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی برای انتقال هرچه بیشتر و گسترده تر پیام شان در جهان می باشد. برای مثال مهاجم مسجد کرایستچرچ، در مانیفست خود، آندرس بریویک، راست گرای افراطی که در سال 2011 با حمله به اردوگاه تابستانی اعضای نوجوان و جوان حزب کارگر، ده ها نفر را به خاک و خون کشاند را الهام بخش خود معرفی کرد. این در حالی بود که شخص بریویک، وب سایت برترپنداران سفیدپوست در آمریکا به نام Stomfront را که توسط یکی از رهبران ارشد گروه کوکلوس کلان (KKK) راه اندازی شده است را الهام بخش خود معرفی کرده بود. 

پاتریک کروسیوس 21 ساله که به عنوان مهاجم ال پاسو معرفی شده و خود را به پلیس تسلیم کرده است، با تیراندازی به سوی مردم و خانواده هایی که برای خرید لوازم مورد نیاز برای آغاز سال تحصیلی روانه فروشگاه شده بودند، آنها را به قتل رساند و مجروح کرد. کروسیوس در مانیفست چهار صفحه ای خود که در 8chan پست شد، ضمن مقصر قلمداد کردن سیاستمداران دموکرات و جمهوریخواه، انگیزه خود از حمله به فروشگاه والمارت را واکنش به هجوم مهاجران و اشغال تگزاس توسط لاتینی تباران اعلام کرد. 

تفاوت بتز با کروسیوس، این بود که بتز در رسانه های اجتماعی خود را حامی ایدئولوژی چپ افراطی، ضد پلیس و خشونت طلب معرفی می کرد. 

علیرغم آشکار بودن دیدگاه های ضد مهاجر کروسیوس، پلیس از انگیزه بتز از کشتار جمعی بامداد یکشنبه در دیتون بی اطلاع می باشد. بتز در عرض 30 ثانیه، 41 گلوله به سوی مردم شلیک و پس به قتل رساندن خواهرش و 8 فرد دیگر، توسط پلیس کشته شد. 

انفرادی بودن عملیات گرگ های تنها و عدم وابستگی ظاهری و آشکار به یک گروه یا هسته تروریستی، شناسایی و برخورد با ایشان را دشوارتر کرده است. متاسفانه پس از حملات انفرادی توسط گرگ های تنها، بخصوص افراط گرایان راست گرا، بیشترین توجهات بر روی سابقه خانوادگی مهاجم، اختلالات روحی و روانی و احتمالا سوءسابقه کیفری وی متمرکز می شود و نه ایدئولوژی یا محرک نهان در پس این اقدام وحشیانه. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تیراندازی های اخیر در ال پاسو و دیتون، بیماری روحی و بازی های ویدیویی خشن را دلیل وقوع اینگونه حملات توصیف کرد و نه دسترسی به سلاح گرم! 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0