مقالاتمقالات پزشکی

آخرین مشاهدات: احتمال وجود ارتباط بین سکته و ویروس کرونا

به گزارش گلوب اند میل، یکی از بیماران دکتر بیجوی منون با علائم تب و سرفه به او مراجعه کرد اما وضعیتش وخیم نبود. ولی تنها سه روز بعد، مرد 45 ساله که در یک فروشگاه بسته بندی گوشت کار می کرد با سکته و در حالی که توانایی تکلم و حرکت دادن دست و پایش را از دست داده بود، با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد. او یکی از سه مورد سکته شدیدی بود که دکتر منون، عصب ‌شناس مرکز پزشکی کلگری، در هفته‌ های اخیر در میان افراد جوان و تقریبا سالم مشاهده می‌ کرد. همه این افراد یا مشکوک به ابتلا به کووید- 19 بودند و یا تست ویروس آنها مثبت شده بود.

دکتر منون، استادیار دانشگاه کلگری می‌ گوید: قطعا هیچ کس دوست ندارد ببیند افرادی در این سن سکته می کنند. سکته روی مغز تاثیر می‌ گذارد و مغز شکل دهنده شخصیت ما است. 

با ادامه شیوع ویروس کرونا پزشکان و محققان پیچیدگی های جدید و متنوعی را در ارتباط با بیماری ناشی از آن کشف می کنند، از انگشت های کوویدی- چیزی شبیه انگشتان یخ زده در پا- گرفته تا سندروم تورم در کودکان. حالا هم گزارش سکته در بیماران زیر 50 سال یا کسانی که سابقه هیچ گونه ریسک فاکتوری برای سکته- مانند فشار خون بالا یا دیابت- نداشته‌اند به فهرست پدیده هایی که به نظر مرتبط با کووید- 19 می آید و دانشمندان در تلاش برای توضیح آن هستند اضافه شده است. در گزارشی که پزشکان سیستم بهداشتی مونت سینای در نیویورک هفته گذشته در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر کردند و بسیار معروف شد، اشاره شده است که ظرف دو هفته پنج بیمار زیر 50 سال با سکته مغزی شدید به آنها مراجعه کردند که تست کرونای همگی آنها مثبت شده است. این پزشکان می‌ گویند این در حالی است که به طور معمول کمتر از 2 بیمار در ماه با این شرایط به بیمارستان مراجعه می کرده است. هرچند تعداد این موارد زیاد نیست، اما دکتر آدام دمیتریف، دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، معتقد است احتمالا تعداد زیادی از سکته ها در این دوران مرتبط با کووید-19 بوده اما کسی به آنها توجه نکرده است. دکتر دیمتریف، عضو تیمی است که اطلاعات مربوط به سکته های اخیر در دوران پاندمی را در آمریکا و کانادا در میان افراد زیر 50 سال و یا افرادی که ریسک فاکتور سکته را نداشته‌ اند جمع ‌آوری می‌ کند. تاکنون در هشت بیمارستان، 30 مورد ثبت شده است. او می‌ گوید داده‌ هایی که از چند بیمارستان جمع ‌آوری کردیم حاکی از آن است که این سکته ها بیشتر در افراد کم درآمد و یا اقلیت‌ ها به ویژه سیاه‌ پوستان اتفاق افتاده است. امری که می تواند ناشی از عدم امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محله های پر جمعیت باشد. به علاوه، این قشر معمولا دیرتر به پزشک مراجعه می کنند. هنوز مشخص نیست آیا ژنتیک نیز در این قضیه نقشی دارد یا خیر. 

دکتر دیمتریف می افزاید: بسیاری از بیمارانی که با سکته به بیمارستان مراجعه کردند علائمی از کووید-19 مانند سرفه یا تنگی نفس نداشته و یا علائم آنها بسیار خفیف بوده است. او می‌ گوید: متاسفانه مردم به قرنطینه خانگی توصیه می شوند، این افراد در خانه نشسته اند که ناگاه متوجه می شوند توانایی حرکت و تکلم را از دست داده‌ اند. این افراد که معمولا جوان و نان آور خانواده هستند در حالی دچار سکته می شوند که تا چند لحظه قبل از آن خود را کاملا سالم می پنداشته اند. 

دکتر تیواری سرپرست گروه تحقیق بر روی سکته های اخیر در نیویورک می گوید: جوان ترین بیماری که دچار سکته شد جوانی 27 ساله و تکنیسین اورژانس بود. تست کووید-19 این جوان مثبت شده بود و او با تب خفیف خود را در خانه قرنطینه کرده بود. اما بعد از 4 روز یکی از رگ های اصلی مغز مسدود شده و دچار سکته می شود. او می‌ گوید: زمانی که درباره این کیس با من تماس گرفته شد کاملا گیج شده بودم چون این فرد هیچ گونه سابقه بیماری نداشت. او ادامه می‌ دهد: محققان کم‌ کم به این نتیجه رسیده‌ اند که همزمان شدن لخته شدن خون در عروق با بیماری کووید-19، نمی تواند تصادفی باشد. دکتر دیمتریف نیز می گوید: دانشمندان معتقدند ویروس خود را به آنزیم پذیرنده ای به نام ACE2 در دیواره های عروق خونی می‌ چسباند. به همین دلیل، احتمالا با حمله به دیواره رگ ها موجب لخته شدن خون می‌ شوند. لخته خون به رگ های منتهی به مغز رسیده و منجر به اختلال خون رسانی و در نهایت مرگ بعضی سلول های مغزی می شود. ویروس در سایر اندام های بدن مانند قلب و ریه رفتار مشابهی را نشان داده است. 

 

 

دکتر فابیو ستکیس از دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقد است عارضه سکته همچنین می تواند در نتیجه واکنش ایمنی بدن به ویروس و تورم ناشی از آن باشد که این پدیده نیز به نوبه خود منجر به لخته شدن خون می شود. او می ‌گوید تاکنون پنج بیمار کووید-19 با عارضه سکته به بیمارستان عمومی ونکوور مراجعه کرده اند که البته هیچ یک زیر 50 سال نداشته اند. 

دکتر امی یو، عصب‌ شناس در بیمارستان سانی بروک تورنتو می گوید: به اشتراک گذاشتن مشاهدات بین پزشکان و بیمارستان های مختلف در مورد کووید-19 بسیار مفید است، اما برای نتیجه‌ گیری درباره ارتباط بین کووید-19 و سکته خیلی زود است زیرا هنوز داده های ما در این رابطه کافی نیست. به گفته دکتر یو، عارضه سکته به طور معمول زیاد رخ می‌ دهد؛ در دوران پاندمی که افراد زیادی دچار کووید-19 شده‌ اند طبیعتا بسیاری از کسانی که سکته می کنند به کووید-19 نیز مبتلا هستند. او تاکید می کند اگر کسی علائم سکته را در خود مشاهده کرد باید فورا به مراکز پزشکی مراجعه کند. بیمارستان ها هنوز امن هستند و در صورت فوریت پزشکی، مردم نباید در مورد مراجعه به بیمارستان تردید کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!