اخباراخبار کانادا

آخرین خبرها از ویروس کرونا در کانادا و سراسر جهان

به گزارش سی بی سی نیوز، با حرکت کشور به سمت برداشتن محدودیت های اعمال شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، مقامات استان های کانادا با این سوال رو به رو هستند که آیا در سراسر استان از یک برنامه واحد تبعیت کنند و یا با توجه به آمار محلی و منطقه ای، تصمیم گیری کنند که کدام مشاغل کی بازگشایی شوند.

جیسون کنی، نخست وزیر آلبرتا، با اشاره به وضعیت بیماری در بروکز و های ریور، منطقه ای که یک کارخانه بسته بندی گوشت به شدت دچار شیوع ویروس شده است، گفت: ما برای بازگشایی اقتصادی، محلی عمل خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم با نهایت احتیاط پیش می رویم.

اما در اونتاریو، داگ فورد، نخست وزیر، گفت این استان بر اساس یک برنامه سراسری به سمت بازگشایی پیش خواهد رفت. در اونتاریو محدوده تورنتوی بزرگ بالاترین میزان شیوع را گزارش کرده است. فورد در پاسخ به درخواست کینگستون برای رویکرد منطقه ای و محلی نسبت به بازگشایی، پاسخ منفی داد و گفت باید استان را در قالب یک واحد کلی پیش ببریم.

در کبک، مرکز اصلی شیوع در کانادا، یک برنامه بازگشایی برای محدوده مونترال بزرگ، و یک برنامه دیگر برای بقیه مناطق استان ارائه شده است. این استان روز پنجشنبه اعلام کرد بازگشایی فروشگاه ها، مدارس و مهدکودک ها در محدوده مونترال بزرگ تا 25 می به تعویق افتاد. به گفته فرانسوا لوگو، نخست وزیر این استان، هنوز شرایط برای بازگشایی در مونترال آماده نیست.

بیش از نیمی از 65400 مورد ابتلا در سراسر کانادا، متعلق به استان کبک بوده است. این استان با 35238 مورد تائید شده، از جمله 8673 بهبود یافته، و 2631 مورد مرگ از 4526 مورد جان باخته در سراسر کانادا، بالاترین آمار شیوع را به خود اختصاص داده است. 

 

 

با گسترش ویروس کرونا از ووهان چین به سراسر جهان از جمله کانادا و اعمال محدودیت های گسترده از جمله تعطیلی اقتصادی، در ماه آوریل حدود 2 میلیون شغل در این کشور از بین رفت. این در حالی است که در ماه مارچ نیز حدود یک میلیون شغل دیگر به تعطیلی کشانده شده بود. نرخ بیکاری کانادا در ماه آوریل به 13 درصد رسید.

جاستین ترودو، نخست وزیر، روز جمعه گفت برای کمک به کسب و کارها و بازگشایی اقتصادی، سوبسید دولت برای کمک به پرداخت دستمزدها بعد از ماه ژوئن نیز ادامه خواهد یافت. این برنامه حمایتی تا 75 درصد دستمزد کارکنان را در کسب و کارهای واجد شرایط  به کارفرما می پردازد تا کسب و کارها مجبور به تعدیل نیرو نشوند.

در بریتیش کلمبیا، مقامات اعلام کرده اند با برداشته شدن بعضی محدودیت ها، مردم می توانند با رعایت کامل احتیاط، دایره روابط اجتماعی خود را گسترده تر کنند. دکتر بان هنری، افسر سلامت استان گفت: آینده در دستان ماست و ما باید به شستن آنها ادامه بدهیم.

در آمریکا، با از بین رفتن بیش از 20 میلیون شغل بر اثر شیوع، و نزول شدید دستمزدها، ویروس کرونا در حال وارد کردن مهلک ترین ضربه به بزرگ ترین اقتصاد دنیا است. ماه گذشته، نرخ بیکاری در آمریکا به 14.7 درصد رسید که با اختلاف، از نرخ بیکاری در دوران جنگ جهانی دوم با 10.8 درصد در نوامبر سال 1982، پیشی گرفت. با توجه به این آمار و ارقام تکان دهنده، تحلیلگران اقتصادی روند کندی را برای بهبود اوضاع اقتصادی در امریکا بر حسب قدرت خرید مصرف کننده، سرمایه گذاری، تجارت و تولید در این کشور پیش بینی کرده اند.

این ویروس همچنین چالش بزرگی را برای انتخاب مجدد ترامپ به ریاست جمهوری در انتخابات ماه نوامبر، پیش روی او گذاشته است. دولت ترامپ که با انتقادات زیادی به جهت واکنش دیرهنگام به شیوع مواجه است، اکنون به رغم روند فزاینده آمار ابتلا و مرگ و میر، بر بازگشایی سریع اقتصادی اصرار می ورزد.

در جهان، طبق آمار دانشگاه جان هاپکینز، ویروس کرونا تا کنون بیش از 3.8 میلیون نفر را مبتلا کرده و جان 270 هزار نفر را گرفته است. البته محدود بودن تست ها، تفاوت در شمارش جانباختگان، و پنهانکاری بعضی دولت ها  به این معنی است که آمار واقعی پاندمی بسیار بالاتر از آمار اعلام شده رسمی است.

در کره جنوبی، 13 مورد ابتلا جدید شناسایی شده که بالاترین تعداد در 5 روز گذشته بوده است. گفته می شود عامل ابتلای این افراد، جوان 29 ساله ای بوده که در تعطیلات پایان هفته به 3 کلوب شبانه رفته است. معاون وزیر بهداشت از مردم خواست مراقب دستاوردهای کشور در مقابله با ویروس باشند و گفت: یک قطره جوهر به سادگی در آب زلال پخش می شود. هر یک از ما ممکن است آن یک قطره جوهر باشیم. 

در چین، خاستگاه ویروس کرونای جدید، 17 مورد ابتلای جدید گزارش شده که 16 مورد آنها هیچ علائمی از بیماری ندارند. در طی 3 هفته اخیر چین هیچ مرگی را بر اثر ویروس کرونا گزارش نکرده و تنها 260 نفر در بیمارستان ها تحت درمان قرار دارند.

با افزایش شیوع در روسیه، این کشور از فرانسه و آلمان پیشی گرفت و در جایگاه پنجم آمار ابتلا قرار گرفت. محدودیت ها در مسکو تا 31 می تمدید شد.

در ایتالیا که تدریجا برخی از محدودیت ها برداشته شده بود، شهردار میلان به مردم هشدار داد در صورت ادامه نادیده گرفتن دستورات بهداشتی برای جلوگیری از ایجاد موج جدید بیماری، اماکن تفریحی عمومی را دوباره تعطیل خواهد کرد.

اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد در صورت عدم کمک مالی کشورهای عضو برای جبران خسارت های ناشی از پاندمی، این اتحادیه در معرض فروپاشی قرار خواهد گرفت. پائولو جنتیلونی، کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا گفت: در نقطه ای قرار گرفته ایم که یا می توانیم یک واکنش محکم واحد نشان بدهیم، که هنوز به آن نقطه نرسیده ایم، و یا کل اتحادیه به خطر می افتد.

در ایران نیز که به دلیل تحریم های آمریکا بالاترین آمار شیوع در خاورمیانه را داشت، روز جمعه در 146 شهر نماز جمعه بعد از 2 ماه تعطیلی، مجددا برگزار شد. برگزاری نماز جمعه در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها همچنان ممنوع است

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!