مقالاتمقالات اجتماعی

آخرین آمار؛ شمار دریافت کنندگان مساعده  2 هزار دلاری بالاتر از تعداد افراد بی کار شده! 

یادداشت هفته 

به قلم: شاکه آیوازیان 

تام بلک ول با انتشار مقاله ای خواندنی در National Post به آخرین آمار مقایسه ای دریافت کنندگان مساعده اضطراری دولت فدرال و شمار افرادی که به دلیل پاندمی شغل بی کار شده و یا ساعت کارشان کاهش یافته است، پرداخته است.

جاستین ترودو، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد تقلب و سوءاستفاده گسترده در برنامه مساعده اضطراری دولت فدرال، خبرنگاران را به آخرین آمار منتشر شده از نرخ بی کاری در کشور ارجاع داد. 

بر اساس نتایج نظرسنجی 18 آوریل اداره آمار کانادا، حدود 3 میلیون کانادایی شغل خود را از دست داده و 2.5 میلیون نفر نیز ساعت کارشان کاهش یافته است. یعنی مجموعا 5.5 میلیون نفر. اما دولت فدرال تا 19 آوریل، بیش از 6.7 میلیون تقاضا برای دریافت مساعده اضطراری دریافت کرده بود. به عبارتی 1 میلیون و دویست هزار نفر، بدون واجد شرایط بودن، مساعده را دریافت کردند. آمار دریافت کنندگان مساعده از 20 آوریل به این سو به 8 میلیون نفر افزایش یافته است. 

 

 

فیلیپ کراس، از کارشناسان سابق اداره آمار کانادا، می گوید: امکان سوءاستفاده و رفتارهای فرصت طلبانه در این برنامه بسیار زیاد است. اگر تبلیغ شود مساعده بدون چون و چرا پرداخت می شود، مردم برای دریافت آن اقدام می کنند. 

سخنگوی احمد حسین، وزیر امور خانواده، کودکان و توسعه اجتماعی در واکنش به تناقض موجود بین آمار بی کار شده ها و دریافت کنندگان مساعده اضطراری، چندین فاکتور را در آن موثر دانست. از جمله اینکه آمار دریافت کنندگان CERB شامل افرادی که قبلا مساعده را دریافت کرده ولی هم اکنون به مشاغل خود بازگشته اند، نیز می شود. 

تناقض بین آمار منتشر شده، حاکی از ابهامات فراوان پیرامون یکی از پرهزینه ترین برنامه های دولت فدرال در تاریخ کانادا می باشد. دولت فدرال طی دو ماه، 35 میلیارد دلار مساعده پرداخت کرده است. 

همانطور که می دانید بر اساس برنامه CERB، افرادی که به دلیل پاندمی بی کار شده اند، در صورت کسب حداقل 5 هزار دلار درآمد طی 12 ماه قبل از آن، واجد شرایط دریافت 2 هزار دلار مساعده ماهانه به مدت 4 ماه می باشند. این مساعده شامل افرادی که داوطلبانه شغل خود را ترک کرده و استعفا داده اند نمی شود. 

با اینکه این برنامه از حمایت گسترده سایر احزاب کانادا نیز برخوردار است، اما طی چند هفته اخیر پرسش هایی در مورد اینکه آیا دولت فدرال می توانست از تقلب و سوء استفاده جلوگیری کند، مطرح شده است. طبق دستورالعمل داخلی دولت برای کارکنان وزارت توسعه اجتماعی (که کپی آن در اختیار National Post قرار گرفته است)، کارکنان به نادیده گرفتن سوءاستفاده های احتمالی و تایید درخواست ها، حتی تقاضای افرادی که داوطلبانه شغل شان را ترک کرده و یا به دلایل غیر از پاندمی اخراج شده اند، توصیه شده اند. این دستورالعمل به وضوح مغایر مقررات و شرایط تعیین شده برای دریافت مساعده است. 

گفته می شود، حتی افرادی که سال ها حقوق نقدی دریافت کرده و درآمد صفر یا حداقل را اظهار کرده اند، به طور مرتب مساعده 2 هزار دلاری را دریافت می کنند. 

ران باتلر، کارگزار وام مسکن می گوید یکی از مشتریانش که برای خرید خانه اقدام کرده است، در حالی که شاغل می باشد، مساعده 2 هزار دلاری را نیز دریافت می کند. 

فردی دیگر با خانه 2.5 میلیون دلاری و دارایی به ارزش 3 میلیون دلار، یک روز پس از تعطیل شدن بیزنس شخصی اش به دلیل پاندمی برای دریافت مساعده 2 هزار دلاری اقدام کرد و اتفاقا مورد تایید قرار گرفت. زیرا دارایی شخصی دلیلی برای واجد شرایط نبودن نیست! 

ترودو و سایر مقامات دولتی بارها تاکید کرده اند که افرادی که مستحق دریافت مساعده نبوده ولی آن را دریافت کرده اند، نهایتا (از طریق سیستم مالمیات بر درآمد) مجبور به بازپرداخت آن خواهند شد. اما واقعیت این است که شناسایی و برخورد با متخلفین زمان می برد. 

جک مینتز، از دانشگاه کلگری معتقد است که اخطار و هشدار جدی درباره پیامدهای تخلف و سوءاستفاده می توانست فرصت طلبان را منصرف کند. 

***

در اینکه بسیاری از کانادایی ها به دلیل پیامدهای پاندمی با مشکلات مالی جدی روبرو شده اند، تردیدی وجود ندارد. ضمن اینکه نمی توان به دولت برای کمک اضطراری به مردم در شرایط استثنایی فعلی خرده گرفت، اما شاید بهتر بود نظارت و کنترل بیشتر برای جلوگیری از سوءاستفاده ها انجام می شد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!