مقالاتمقالات اقتصادی

آثار طوفان پاندمی بر چهره محله های تورنتو

پس از 16 ماه محدودیت های ناشی از پاندمی، خیابان های تورنتو بار دیگر رونق رفته را باز می یابند اما در این میان بسیاری از رستوران ها و فروشگاه ها نتوانستند شوک پاندمی را دوام بیاورند و برای همیشه تعطیل شدند. لاک داون طولانی تورنتو تعداد زیادی از مغازه ها و خرده فروشی ها را در سراسر شهر از جمله در حاشیه Avenue Road بین لارنس و ویلسون به تعطیلی کشاند. 

بلاگتو می نویسد یکی از مغازه های شاخص در این خیابان سلمانی تونی بود که بیش از 54 سال با تابلوی بزرگ خود، در این محله مشتریان ویژه خود را داشت، اما صاحب آن ژانویه گذشته در سن 80 سالگی چاره ای جز بازنشسته کردن خود نیافت. تونی در سال 1966 به کانادا مهاجرت کرده بود، از سال 1974 در Avenue Road سلمانی خود را دایر کرده بود و از سال 1997 تا سال گذشته آدرس خود را تغییر نداده بود. هرچند فضای داخلی سلمانی تونی را در بهترین حالت می توان معمولی توصیف کرد، از ثروتمندان گرفته تا افراد شناخته شده ای مانند بازیکنان سابق تیم میپل لیفز برای کوتاه کردن موی خود به سلمانی تونی مراجعه می کردند و حتی دقایق طولانی برای رسیدن نوبت خود روی صندلی های پوسته پوسته مغازه منتظر می نشستند. وسایل رنگ و رو رفته این سلمانی هر کدام یادگارهایی بود که تونی در نیم قرن حضور خود در این محل جمع کرده و هر کدام برای مشتریان رنگ و بویی از تعلق خاطر داشت.

هرچند تابلوی سلمانی هنوز سر جای خود آویزان است، اما جز کاغذی که به در چسبانده شده آنچه از کسب و کار 50 ساله تونی باقی مانده مغازه ای خالی است که بازنشستگی او را به مشتریانش یادآوری می کند. بر یادداشت روی در نوشته شده: تونی شاهد پدر شدن پسرها و پدربزرگ شدن پدرها، باز و بسته شدن کسب و کارها، تخریب ساختمان های قدیمی و ساخته شدن برج ها بود. در ادامه یادداشت پس از تشکر از همراهی و وفاداری مشتریان، تصدیق شده است که عامل بازنشستگی اجباری تونی چیزی جز پاندمی نیست، چرا که در این مدت از پس پرداخت اجاره بر نیامده و راهی جز تعطیل کردن مغازه برایش باقی نمانده است. در همین مدت، حداقل 10 کسب و کار دیگر در این منطقه تعطیل شدند. شرکت املاک جونز نیز کاهش 40 درصدی آمار اجاره مغازه در دوران پاندمی را تایید می کند که با آنچه در واقعیت شاهد آن هستیم همخوانی دارد.

اما آنچه جای انواع فروشگاه های لباس، قهوه، سالن های آرایشی، بستنی فروشی، پیتزا، و حتی دکوراسیون داخلی را گرفته چیزی نیست جز فروشگاه های ماری جوانا. اگر در دوران پاندمی از این محله عبور کرده باشید احتمالا افزایش قارچ گونه این فروشگاه ها توجه شما را به خود جلب کرده است. جایی که قبلا بچه ها برای خرید بستنی صف می بستند و میزهایی که تا قبل از پاندمی محل قرار گرفتن لپ تاپ های دانشجویانی بود که حین انجام کار، یک فنجان قهوه سفارش می دادند، حالا به محل فروش ماری جوانا و حضور مشتریان این محصول تبدیل شده است. توکیو اسموک یکی از فروشگاه های ماری جوانا است که در سال 2021 توانست 9 شعبه به فروشگاه های خود در تورنتو اضافه کند و یکی از شعبه های خود را در همین خیابان، در محل سابق یک استودیو دکوراسیون داخلی که پاندمی آن را به تعطیلی کشاند دایر کند.

چند خیابان آن طرف تر فروشگاه ماری جوانای Weed Advisor جای استارباکس دو طبقه ای را گرفته که برای مردم محلی بیش از یک کافی شاپ و محلی برای گردهمایی انجمن های محلی از جمله شورای والدین بود. 

جای خوشحالی است که با همه تعطیلی ها و جا به جایی ها، رستوران های محل ظاهرا موفق شده اند طوفان پاندمی را دوام بیاورند و با فعال نگه داشتن بخش بیرون بر، کسب و کار خود را حفظ کنند. البته آمار پایین کووید-19 در این منطقه و سکونت قشر نسبتا مرفه قطعا به زنده نگه داشتن کسب و کار رستوران دارها کمک شایانی کرده است.

با اینهمه، بالاخره کاهش محدودیت ها بار دیگر فضای رستوران ها را از مشتریان پر کرده و به چهره رنگ باخته خیابانی که با قبل از پاندمی تفاوت های زیادی کرده است، تا حدودی حال و هوای زندگی عادی را بازگردانده است.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست