اخباراخبار جهان

آتش سوزی جنگل های آمازون فاجعه ای بزرگ برای حیات وحش 

برزیل- جنگل های بارانی آمازون، زیستگاه یک گونه از هر 10 گونه موجودات زنده جهان در حال سوختن است. تا پایان هفته گذشته، 9 هزار آتش سوزی در مناطق مختلف آمازون، از برزیل گرفته تا بولیوی، پاراگوئه و پرو گزارش شد. حریق در بسیاری از موارد به صورت عمدی برای جنگل زدایی اراضی جهت پرورش دام، کشاورزی و چوب بری ایجاد می شود. اما مشکل اینجاست که گرمایش زمین، آمازون را در فصل خشک یعنی دوره کم باران سالانه آسیب پذیرتر کرده و در مواردی آتش ایجاد شده توسط کشاورزان از کنترل خارج می شود. 

آتش سوزی برای هزاران گونه پستاندار، خزنده، پرنده و دوزیستان آمازون فاجعه محسوب می شود. پیامدهای آن برای حیات وحش آنی و همچنین بلندمدت خواهد بود. در برخی از مناطق جنگلی جهان، از جمله آمریکا، ایجاد آتش سوزی عمدی برای حفظ سلامت اکوسیستم ضروری است. حیوانات وحشی ساکن منطقه نیز با آن خو گرفته اند و حتی از آن سود می برند. از جمله دارکوب شکم سیاه که بومی غرب آمریکا هستند، تنها در تنه سوخته درختان لانه می کنند و از حشراتی که داخل چوب سوخته زندگی می کنند، تغذیه می کنند. اما شرایط آمازون متفاوت است. جنگل های بارانی به این دلیل که به ندرت آتش می گیرند، زیستگاه ایده آل و طبیعی هزاران گونه موجود زنده می باشند. با اینکه هر از چندگاه آتش سوزی های طبیعی در منطقه رخ می دهد، اما آتش به سرعت و با بارش باران مهار می شود. در واقع بایستی گفت که هرگز شاهد چنین آتش سوزی مهیب و گسترده ای نبوده است. 

 

جنگل های بارانی آمازون به دلیل انبوه بودن تا حد زیادی مانع رسیدن نور خورشید به زمین می شوند. آتش با سوزاندن درختان سبب رسیدن نور به زمین شده و اکوسیستم را تغییر می دهد. این اتفاق می تواند پیامدهای جبران ناپذیر برای کل زنجیره غذایی داشته باشد. ادامه حیات و بقاء در یک اکوسیستم دگرگون شده، برای بسیاری از گونه های موجودات زنده دشوار خواهد بود. بسیاری از دوزیست ها از قابلیت استتار در میان شاخ و برگ درختان برخوردارند. با از بین رفتن برگ درختان، آنان به طعمه عالی برای شکارچیان تبدیل خواهند شد. بسیاری از گونه های حیوانات، بومی و مختص آمازون هستند و برای بقاء به زیستگاه طبیعی شان نیازمند می باشند.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0