صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / آب شدن یخ های بازار مسکن

آب شدن یخ های بازار مسکن

برخلاف سال گذشته که مجموعه ای از عوامل سبب شدند در ماه مارس فروش مسکن کاهش پیدا کند و در ادامه تقریبا متوقف شود، امسال اوضاع بگونه ای دیگر است. کمااینکه سرانجام بازار مانند سال های پیشتر، در بهار رو به گرمی گذاشت. تریسی نارسال کارشناس شرکت مشاوره املاک سیج در اوکویل می گوید بیش از یک سال می شد، که بازار مسکن کلانشهر تورنتو بهار معمول خود را تجربه نکرده بود. البته امسال هم، مانند دوران اوج خود نیست. اما فصل کنونی به برهه مشابه سال 2013 یا 2014 شباهت دارد. زیرا از سال 2015 فعالیتی استثنایی در این بازار آغاز شد و تا مارس گذشته افزایش بهای مسکن به اوج رسید. اما از آن پس به سبب مجموعه ای از عوامل رو به کاهش گذاشت. در عین حال گرچه وی انتظار دارد میزان فروش با بهاری شدن هوا افزایش پیدا کند، اما می افزاید: باید همانگونه که اعداد و ارقام سال 2017 را از ذهن پاک کرده ایم، روند 2016 را هم به دست فراموشی بسپاریم.

ولی اظهارات کارشناسان و مشاوران املاک مرکز شهر تورنتو، با گفته های این خانم تفاوت دارند. کمااینکه خاطرنشان می کنند، ملک و املاک خوب واقع در محله های محبوب که برای فروش عرضه شده اند، چندین هوادار دارند. فراتر اینکه به گفته دنیس رابرتز رئیس اتحادیه مشاوران املاک دورهام حتی در این منطقه که معمولا در کلانشهر تورنتو به داشتن مسکن های مقرون به صرفه شهرت دارد، بهای ملک و املاک رو به افزایش گذاشته و بازارش شاهد جنب و جوش بیشتری است.

فیلیپ اسپور رئیس هیئت مدیره رویال لو پیچ هم خاطرنشان می کند: با وجودی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده، اما تقاضاهای فراوانی برای خرید مسکن وجود دارد.

به گفته وی گرچه اجرایی شدن قوانین نوین و سفت و سخت تر وام مسکن، بانک مرکزی را ناچار به افزایش بهره این وام ها کرد، و مجموعه این عوامل که تقریبا با افزایش مالیات برای خریداران خارجی در آوریل گذشته همزمان بودند سبب تأثیرات منفی در این بازار شدند، اما خریداران بالقوه همچنان به اینکه بتوانند از پس خرید مسکن برآیند، خوشبین هستند. حتی اگر ناچار شوند، مدتی صبر کنند. او همچنین می افزاید: در بهار امسال مردم می خواهند گفت و گو، و شرایط را درک کنند. البته برخی از آنان نمی توانند از عهده خرید مسکنی برآیند، که احساس می کنند به آن نیاز دارند. بااینهمه اوضاع با سال 2016 تفاوت کرده، که مثلا اهالی ونکوور حتی نمی خواستند با یک مشاور املاک گفت و گو کنند.

بنا به اظهارات وی در تورنتو نیز با وجود پایین ماندن نسبی شمار معاملات، تقاضا دارد رو به افزایش می گذارد. چراکه جوانانی که هنوز در خانه والدین زندگی می کنند، به مرحله ای رسیده اند که می خواهند مسکن خود را بخرند. ساکنان سایر نقاط بیرون از انتاریو نیز، همچنان برای یافتن فرصت های کاری به این استان و به ویژه تورنتو نقل مکان می کنند. کمااینکه می افزاید: شمار کسانی که در سال گذشته از سایر نقاط کشور به انتاریو کوچ کردند، سر به 25 هزار زد. بیشتر این افراد هم به کلانشهر تورنتو نقل مکان نمودند. این میزان در مقایسه با دو سال پیش افزایش چشمگیری داشت.

جان پاسالیس رئیس و کارشناس شرکت مشاوره املاک ریلوسوفی تورنتو هم می گوید: بازار دارد اندکی بیش از آنکه اغلب مردم انتظار داشتند، بهتر می شود… زیرا گرچه بازار مسکن ریچموندهیل همچنان کند است، اما در سایر نقاط (کلانشهر تورنتو) اوضاع فرق می کند. مثلا در مرکز شهر غوغایی برپاست.

چکیده اینکه در یک جمع بندی از اظهارات کارشناسان مربوطه، می توان چنین نتیجه گیری کرد:

* مرکز شهر

در منطقه مرکزی تورنتو اوضاع بازار مسکن خیلی خوب است. البته وضعیت دیگر مانند 2016 و اوایل سال گذشته نیست. اما ملک و املاک عرضه شده برای فروش چندین هوادار دارند. زیرا محله و منطقه ای که ملک و املاک در آنها قرار دارند، همچنان حرف اول را می زند.

* مناطق با پیش شماره تلفن 905

در این محدوده مشکل نقاطی مانند منطقه یورک هنوز حل نشده است. اما در عین حال در منطقه دورهام که در کلانشهر تورنتو دارای مسکن های مقرون به صرفه تری است، و از ژانویه تا مارس خانه هایش بین 578 تا 598 هزار دلار قیمت داشتند، میزان متوسط بودن یک ملک در بازار تا زمان به فروش رفتن آن، از حدود 30 روز در برهه مشابه سال گذشته به 18 روز کاهش پیدا کرد. زیرا از جمله گسترش حیطه خدمات رسانی خط راه آهن موسوم به GO Train ، سبب افزایش بهای ملک و املاک در دورهام شده است.

بازار مسکن میسی ساگا و اوکویل نیز، در ژانویه رو به رونق گذاشت. زیرا در مناطق با پیش شماره تلفن 905 هم مردم به سراغ محله هایی می روند، که رفت و آمد به مرکز تورنتو آسان تر باشد.

* واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی

بازار اینگونه واحدها حسابی سکه است. کمااینکه داشتن چندین پیشنهاد خرید، و به فروش رفتن  آنها به بهایی بیش از قیمت خواسته شده، هنجار این بازار به شمار می رود.

* اوضاع و دیدگاه خریداران

56 درصد ساکنان انتاریو احساس می کنند، از پس خرید ملک مورد نظر خود برمی آیند.

53 درصد برای خرید، دسترسی به پارک ها و فضای سبز را مدنظر داشته اند.  

برای 50 درصد نزدیک بودن محل سکونت به محل کار، و در مرحله بعد مراکز خرید و فروشگاه ها، دغدغه اصلی است.

45 درصد دوست دارند، ملک موردنظر نزدیک ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی باشد.

به سبب تغییرات مورد اشاره 29 درصد ناچار شدند، در پی مسکنی کوچکتر از آنچه در نظر داشتند، بروند.

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *